IDEA KONKURSU

uam-300x300

OKTA, czyli Ogólnopolski Konkurs Twórczości Artystycznej to konkurs skierowany do uczniów szóstej klasy Szkoły Podstawowej oraz klas I-III Szkoły Gimnazjalnej. Głównym założeniem OKTA jest stworzenie przestrzeni do podejmowania twórczych inicjatyw przez uczniów oraz zainspirowanie młodzieży do doskonalenia umiejętności działań twórczych w określonym temacie. Dynamiczny rozwój w sferze edukacji ukierunkowuje nas pedagogicznie na poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w pracy z dziećmi i młodzieżą. Każdego roku tematyka konkursu będzie związana z innym obszarem. Ideą konkursu jest wyzwalanie działań artystycznych uczniów polegających na swobodnym tworzeniu oraz własnej interpretacji obserwowanych zjawisk społecznych.

Pomysł stworzenia konkursu zrodził się podczas rozmów z Panią Marią Jedlińską-Pyssy, obecną Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Autorem projektu i inicjatorem konkursu jest mgr Kamil Wnuk, natomiast organizatorem przedsięwzięcia jest Zakład Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej, działająca na Wydziale Studiów Edukacyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który od wielu lat kontynuuje najlepsze tradycje kształcenia pedagogicznego w Polsce. Ponadto problematyka naukowo-badawcza Wydziału wpisuje się w nurt wartościowych poznawczo i ważnych społecznie rozważań skoncentrowanych na jakości transformacji odbywającej się na płaszczyźnie szeroko pojętej edukacji.

Udział w konkursie jest bezpłatny.

Tematem pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Artystycznej (OKTA I) jest: Wisła – Królowa Polskich Rzek.

Konkursowy temat prosimy traktować jako inspirację przy pracy twórczej. Wisła – Królowa Polskich Rzek, symbol polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta rzeka, różnorodnie kształtowana w trakcie stuleci przez naturę i ludzi wciąż jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym. Wymaga zrównoważonego rozwoju, przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekosiężnych działań.

W 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego. W wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Rok 1467 stał się tym samym, pierwszym rokiem wolnej żeglugi wiślanej, rozpoczynającym najwspanialsze lata historii Polski. Spław Wisłą i jej dopływami przyczynił się do rozkwitu gospodarczego w Polsce w okresie złotego wieku, dzięki czemu stała się ona europejską potęgą polityczną, militarną i ekonomiczną.

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, doceniając jej znaczenie w życiu naszego Narodu i Państwa, ustanawia rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

Komitet Organizacyjny Konkursu
mgr Kamil Wnuk (sekretarz) – Zakład Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej
mgr Anna Schmidt – Zakład Edukacji Elementarnej i Terapii Pedagogicznej